Czołgi


Wersje A5 od polskiej dzieli wiele róznic
Fot. KMW


Zapraszamy do lektury artykułu o najnowszej wersji Leoparda 2A6 - kliknij.

Kompleksowe spojrzenie na to czy jest to przeskok jakościowy nakazuje porównać go z czołgami radzieckimi. Nim to zrobimy, na łamach Militaryrok, powinniśmy pamiętać o jednym -Leo 2został opracowany w latach siedemdziesiątych, natomiast wersja A4 pochodzi ze wczesnych lat osiemdziesiątych.Natomiast obok wersji A4, armie wielu krajów eksploatują nowsze wersje Leoparda w tym wersję A5.

Leopard 2, będący na wyposażeniu armii niemieckiej od przełomu lat 1979/1980 doczekał się dwóch osobnych programów modernizacyjno-rozwojowych – KWS I oraz KWS II. Program rozwojowy KWS I przewiduje zainstalowanie w czołgu nowej gładkolufowej armaty Rheinmetall 120mm o długości 55 kalibrów w miejsce poprzedniej gładkolufowej Rheinmetall 120mm i długości 44 kalibrów. Armata przystosowana jest do ulepszonych pocisków kinetycznych DM53 120 mm ze poprawioną zdolnością przeszywania pancerza.

Leopard 2A5/2A6 może również strzelać nowoczesnymi podkalibrowymi kinetycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi Rheinmetall Waffe Munition 120mm typu PELE (Penetrator with Enhanced Lateral Effect), które od końca 2006 roku znalazły się również na wyposażeniu Duńskiej Armii . Pociski PELE przeznaczone dla Danii są właściwie starszymi podkalibrowymi pociskami DM33A2 APFSDS-T 120 mm ze zmodyfikowanymi penetratorami.
Podczas gdy oryginalne pociski DM33A2 APFSDS-T są zoptymalizowane z myślą o walce przeciwko innym opancerzonym pojazdom, PELE przeznaczony jest do niszczenia celów zurbanizowanych, czyli jest to brakujące dotychczas ogniwo w palecie amunicji tego zachodniego czołgu.

Czołg skonstruowany został programie rozwojowym KWS II dla armii Niemiec i Holandii nosi oznaczenie Leopard 2A5, a rozwiązania w nim zastosowane włączono do najnowszego czołgu Leopard 2 dla szwedzkiej armii. Budowa pierwszych trzech prototypów Leoparda 2A5 została ukończona pod koniec 1990 roku i po pomyślnym zakończeniu testów wersję tę zdecydowano wprowadzić do służby. Rozwój Leoparda 2A5 finansowany był z kapitału niemieckiego, holenderskiego i szwajcarskiego. W styczniu 1994 Krauss-Maffei (od 1999 roku połączony w spółkę z firmą Wegmann) został wybrany do modernizacji starszych egzemplarzy Leoparda 2 do standardu 2A5. 225 czołgów Leopard zamówionych we wrześniu 1995 przez Niemieckie Federalne Biuro Techniki Obronnej zostało poddanych modernizacji przez głównego wykonawcę, którym jest Krauss-Maffei. Wieże poddawane były przebudowie w Kassel, a następnie dostarczane do Monachium, gdzie montowano je na podwoziach i ostatecznie przekazywano do służby już kompletne czołgi.
W 1995 roku Krauss-Maffeidostarczył 16 jednostek Leopard 2A5, a od stycznia 1996 ruszyła produkcja w ilości 6 sztuk miesięcznie.
W marcu 1994 Królewska Armia Holenderska zdecydowała się na modernizację 180 Leopardów 2 do standardu 2A5, z opcją zwiększenia zamówienia o dodatkowych 150 wozów. Dostawy odbyły się w okresie od marca 1996 do września 2000.

Szwajcaria otrzymała swoje Leopardy 2 (o lokalnym oznaczeniu Pz 87) jeszcze w 1993 roku. W przyszłości również one mają być poddane modernizacji.
Leopardy 2A5 z wieloma dalszymi modyfikacjami , obejmującymi w szczególności opancerzenie i systemy dowodzenia i kontroli, zostały zamówione również przez Szwecję (120 dostarczonych sztuk plus opcjonalna możliwość zwiększenia dostawy o 90 jednostek) i Hiszpanię (219 sztuk). W 2003 roku Grecja podpisała kontrakt na dostawę 170 nowych Leopardów wraz z ich różnymi odmianami. Na dzień dzisiejszy wojsko niemieckie posiada 1568 Leopardów 2 (z czego 225 w wersji 2A6 i 125 2A5), w wyniku restrukturyzacji armii ich liczba ma być zredukowana do 852 jednostek.


Dokonane zmiany dotycza głownie systemów
 uzbrojenia, jednak cały wóz jest jeszcze cieższy
 niż A4
Fot. KMW

Charakterystyka:
Ogólne rozplanowanie Leoparda 2A5 jest praktycznie takie samo jak Leoparda 2 w poprzednich wersjach, jednak główne różnice obejmują:

 • - Termowizyjny peryskop dowódcy zamontowany na dachu, który przekazuje obraz na monitor znajdujący się wewnątrz wieży. Taki układ pozwala na prowadzenie działań w dowolnych warunkach pogodowych w systemie hunter-killer. Podczas gdy działonowy korzysta z monitora, dowódca prowadzi obserwację przez własny okular.
 • - Zamontowanie nowego elektrycznego systemu sterowania bronią ESW – Extel Systems w miejsce poprzedniego – hydraulicznego. Układ elektryczny nie tylko jest cichszy, lecz również jest łatwiejszy w eksploatacji i jest mniej energochłonny.
 • - Wzmocniony pancerz i nowa, przednia część wieży w kształcie klina. Zwiększa to ochronę przed atakiem z broni kinetycznej i chemicznej. Wnętrze wieży wyposażono w matę przeciwodpryskową. Panele boczne osłaniające układ jezdny również zbudowane są ze wzmocnionego pancerza kompozytowego. Zewnętrzne panele pancerza mogą być usunięte i zastąpione przez moduły o większym poziomie ochrony.
 • - Nowy właz kierowcy otwierany na prawo.
 • - Montaż kamery w tylnej części kadłuba z monitorem kierowcy, co zwiększa bezpieczeństwo przy cofaniu. Kąt pola widzenia kamery wynosi 65° w płaszczyznach pionowej i poziomej.
 • - Hybrydowy system nawigacji oparty o technologię żyroskopu światłowodowego i GPS umożliwiający dowódcy nawigację w dowolnym środowisku operacyjnym. Jest kluczowym elementem systemu dowodzenia i kontroli.
 • - Zmodyfikowany procesor danych dalmierza laserowego.

W dotychczas montowanych dalmierzach tylko druga (bardziej odległa) odbita fala w zasięgu pomiarowym była akceptowana. Nowy procesor w razie potrzeby przelicza dane z pierwszego sygnału skracając czas reakcji urządzenia co jest szczególnie istotne podczas walki z udziałem helikopterów i pocisków APFSDS o płaskiej trajektorii lotu.
Szwedzki Leopard 2 nosi oznaczenie MBT 122 (Strv 122). Posiada on dodatkowe modyfikacje, które zwiększają masę bojową do 62 ton z 59,7 w wersji niemieckiej 2A5.

Dodatkowe modyfikacje szwedzkiego czołgu obejmują:

 • - Zwiększoną ochronę przedniej i bocznych części podwozia, zbliżoną do tej zastosowanej w wieży, wliczając w to osłonę przeciwodpryskową.
 • - Zwiększoną ochronę dachu wieży przed bombami kasetowymi.
 • - Modułowy system dowodzenia TCCS (Tank Command and Control System) połączony magistralą z podsystemami, w tym systemami nawigacji i szwedzką radiostacją nowej generacji.
 • - Dalmierz laserowy z laserem neodymowym wykorzystującym zjawisko spektroskopii ramanowskiej (Raman shifted Nd-YAG) i technologię bezpieczną dla wzroku (eye-safe). Ponadto niektóre szwedzkie Leopardy posiadają zwiększoną ochronę przed minami.

Duński Leopard 2A5 DK
Dania zawarła kontrakt z Krauss-Maffei Wegmann na zmodernizowanie wstępnej partii 51 sztuk (zwiększonej później do 57 jednostek) Leoparda 2A4 do standardu 2A5 DK. Jest to czołg bliźniaczy z niemieckim 2A5 z kilkoma modyfikacjami takimi jak sprzężony z działem 120mm L/44 szperacz. Ponadto standardowe wyposażenie obejmuje układ klimatyzacji, kamerę zamontowaną z tyłu pojazdu i pomocniczą jednostkę mocy APU (Auxiliary Power Unit). Czołg jednak nie posiada ochrony przed atakiem z powietrza.


LEOPARD z energetyzującym podkładem Rammstein 

Dim lights  

Wersja duńska:

Dim lights

 

 

 

Zmieniony (sobota, 20 października 2012 17:16)

 

Komentarze  

 
-29 # 2010-03-28 08:24
taka nowoczesna maszyna, naszpikowana elektroniką, więc nie kapuje dlaczego te ładwniczy tam się kręci - Gustlika się naoglądali. Francuzi i rosjanie mają automaty ładowania
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+27 # 2010-04-06 10:26
temat automatu i ładwoniczego jest stary jak świat. Kwestia zawodności automatów to jedne z problemów, chcociaz główny to fakt, że wybuchająca amunicja zrywa całą wieżę
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
-44 # 2014-01-28 22:11
Czołgi produkowane w Polsce mają ładowanie automatyczne ,dzięki czemu jest o jednego członka załogi mniej ,co daje oszczędność w stanach osobowych oraz zwiększa szybkoszczelnos ć ,problem polega ze nasze za bardzo przypominają czołgo Rosyjskie i mogą być brane za czolgi wroga ,bo z innego powodu nie widzę aby te złomy ciągnąć do kraju :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
+15 # 2014-06-30 07:47
Cytat:
Czołgi produkowane w Polsce mają ładowanie automatyczne ,dzięki czemu jest o jednego członka załogi mniej ,co daje oszczędność w stanach osobowych oraz zwiększa szybkoszczelnos ć ,problem polega ze nasze za bardzo przypominają czołgo Rosyjskie i mogą być brane za czolgi wroga ,bo z innego powodu nie widzę aby te złomy ciągnąć do kraju :)


Idealny przykład, że w polsce mamy 30 mln "ekspertów" od wszystkiego. Gość nawet nie ma pojęcia czy i co produkujemy...niech mnie oświeci ten Pan, jakie czołgi produkujemy i co jest w nich podobne do czego... :D o tym "przypominające, mogą być brane jako wrogie" już nie skomentuję.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2014-08-06 13:31
Hello there, I dіscovered your weƄsite
by means of Ԍoogle at the same time ass looking for a related subject,
your web site got here up, it loioks great. I have bookmarked
it in mƴ google bookmarks.
Hi there, simply changed into alert to your weblog thru Google, and located
that it's really informative. I am gonna watch out for bruѕsels.
I will be grasteful in the event you proceed this in future.
Lots of peoƿle might be benefited fromm youг writіng. Cheers!


Feel free to surf to my weblog :: oro quοtazione
odierna (Edmundo: http://nuvem.tk/altergalactica/NorinenmCarmonanw)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2015-06-04 21:28
Hi there to all, for the reason that I am actually
eager of reading this web site's post to be updated daily.
It includes good data.

Review my weblog; attempt home: https://shampooforcurlyhair.wordpress.com/
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2015-07-24 13:33
Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community family fun in sydney (Madge: http://syntr.es/sydneyexplorerhoponhopoffharbourcruise374371) the same niche.
Your blog provided us useful information to work on. You have
done a marvellous job!
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # 2015-11-10 07:29
Spending time both in silent meditation & contemplation in addition to engaged dialog & interaction — all of it is going
to be our practice.

my website ... meditation techniques
anxiety: http://s3.amazonaws.com/thoughtele/index/307.html
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
0 # Jaqueline 2016-06-19 01:47
Repairing automobiles can bе very confusing and finding ѕomeone qualified to
maҝe the correct repairs iss ƅecoming еven morе
difficult. Cɑll the local auto body repair shop аnd seee how they
behave - werte thеy welcoming ɑnd friendly. Therᥱ are plenty οf
ools obtainable in tɦe shops that yoᥙ can use to repair yоur vehicles.


Мʏ homepage :: property impound software: http://www.protow.com/Solutions/PrivatePropertyImpoundSoftware/tabid/199/Default.aspx
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież