Strona głównaFinanse i ubezpieczenia - wykaz
KRZYSZTOF PEŚLA Kancelaria Adwokata Niemieckiego - Rechtsanwaltskanzlei
KRZYSZTOF PEŚLA Kancelaria Adwokata Niemieckiego - Rechtsanwaltskanzlei

KRZYSZTOF PEŚLA Kancelaria Adwokata Niemieckiego - Rechtsanwaltskanzlei

70-535, Szczecin, Panieńska 19

Jak wygląda rozliczenie PIT w Niemczech?

Wszystkie osoby uzyskujące dorywcze lub stałe dochody mają obowiązek corocznego rozliczania poprzez terminowe złożenie poprawnie wypełnionej deklaracji. W razie jakichkolwiek opóźnień urząd skarbowy może nałożyć karę finansową na podatnika. Ponadto wszelkie błędy wykryte przez urzędników trzeba będzie wyjaśnić i poprawić, co z kolei wydłuży czas oczekiwania na ewentualny zwrot. Powyższe przepisy dotyczą zarówno Polski, jak i pozostałych krajów, w tym m.in. Niemiec, gdzie pracuje spora liczba polskich obywateli.

Do kiedy należy rozliczyć się w Finanzamt?

Termin rozliczenia w niemieckim urzędzie skarbowym upływa z dniem 31 lipca w roku następującym po okresie uzyskiwania dochodów. W celu wypełnienia PIT-u podatnik powinien dysponować takimi dokumentami jak Lohnsteuerbescheinigung (zaświadczenie wydawane przez pracodawcę) lub Abrechnung (odcinki z wypłat), zaświadczenie o zameldowaniu na terenie Niemiec, druk EU/EWR (w przypadku, gdy podatnik uzyskał dochody w innym kraju) oraz potwierdzenie numeru konta do wypłaty zwrotu z rozliczenia podatkowego. 

Jakie są ulgi podatkowe w Niemczech?

Podatnicy rozliczający się za granicą powinni zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, w tym m.in. ulgami przysługującymi pracownikom (w tym również Polakom). Na terenie Niemiec (tak jak i w Polsce) dostępna jest tzw. kwota wolna od podatku, wynosząca aż kilkanaście tysięcy euro. Co roku Niemcy podnoszą Grundfreibetrag, dlatego warto sprawdzić, na jakim poziomie jest aktualnie. W przypadku osób rozliczających się wspólnie suma ta jest podwajana.

Wśród pozostałych ulg podatkowych można wymienić m.in. odliczenie kosztów dojazdu do pracy oraz pełnych składek na ustawowe ubezpieczenie emerytalne.

Komu zlecić rozliczenie niemieckiego pitu?

Samodzielne sporządzenie dokumentu rozliczeniowego dla wielu jest wręcz niemożliwe do wykonania. Podatnicy często obawiają się również kontaktów ze strony niemieckich urzędników, którzy będą mieli dodatkowe pytania. Tutaj pomocna może okazać się współpraca z kancelarią należącą do niemieckiego adwokata, który od lat wspiera Polaków mieszkających, pracujących oraz prowadzących działalność w Niemczech. Prawnik przygotuje rozliczenie PIT dla urzędu w Niemczech, a także sporządzi wniosek o Kindergeld czy wesprze podczas rejestracji firmy za granicą. Kancelaria świadczy również usługi doradcze. Szczegółowy zakres usług jest dostępny na stronie pesla.pl.

Copyright 2025 Militaryrok.pl - wszelkie prawa zastrzeżone