Opis:


Boreliozę, nazywaną chorobą z Lyme, wywołują bakterie Borrelia burgdorferi, należące do rodziny krętków. Choroba przenosi się na człowieka w wyniku ukąszenia przez zarażonego kleszcza z rodzaju Ixodes. To poważna, wieloukładowa choroba zapalna o przewlekłym charakterze. Na terenie Polski najczęstsza choroba odkleszczowa.

Objawy boreliozy

Objawy kliniczne są efektem bezpośredniego działania krętka lub jego antygenów oraz reakcji immunologicznych typu komórkowego i humoralnego. Typowa jest duża zmienność i różnorodność symptomów. Występują objawy neurologiczne, kardiologiczne, skórne i stawowe.

Gdzie się badać na boreliozę?

Kompleksowe badanie na boreliozę w Warszawie można wykonać w Centrum Medycznym MedGen. Badanie kleszcza, płynu mózgowo-rdzeniowego, płynu stawowego lub biopsja skórna pozwala wykryć materiał genetyczny czterech patogenów,  w tym wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. W badaniu stosuje się obecnie najczulszą technikę diagnostyczną Real Time PCR. Zaletą stosowania metody PCR jest możliwość wykonania badania do 6 tygodni od zakażenia. W tym okresie badania immunoserologiczne są jeszcze negatywne. 

Inne choroby odkleszczowe możliwe do wykrycia 

Badanie, poza boreliozą, jest pomocne przy wykrywaniu odkleszczowego zapalenia mózgu, tularemii, gorączki Q, anaplazmozy granulocytowej i babeszjozy. 

Kto powinien się zbadać?

Kleszcze wykazują aktywność od wczesnej wiosny (kwiecień, maj) do jesieni (październik, listopad). Z roku na rok ta aktywność się wydłuża. Większość zachorowań na boreliozę występuje w czerwcu i lipcu, choć choroba przez długi okres czasu może nie dawać wyraźnych objawów. Zapadalność na tę chorobę nie wiąże się z wiekiem ani płcią. Grupami podwyższonego ryzyka zakażenia są ogrodnicy, pracownicy leśni, grzybiarze oraz osoby, które ze względów zawodowych lub hobbistycznych spędzają dużo czasu w lesie lub ogrodzie. Nie każdy kleszcz jest nosicielem chorobotwórczych organizmów, ale nigdy nie wiadomo, z jakim miało się do czynienia. Badanie pozwala uzyskać pewność i w porę rozpocząć walkę z ewentualnym zagrożeniem. 

O firmie:


Firma: Centrum Medyczne MEDGEN

Adres: Wiktorii Wiedeńskiej 9a

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 02-954

Telefon: 501 377 150

Domena: https://www.medgen.pl/pl/


Oceń firmę (0 z 0 głosów)
OpinieBrak komentarzy! Bądź pierwszy!

FIRMY W OKOLICY:

Ayming Polska Sp. z o.o.

Warszawa

Kancelaria Prawna Adwokat Grzegorz Mazurek

Warszawa

TanieMilitaria.pl

Warszawa