
Opis:
Jedną z najintensywniej rozwijających się dziedzin stomatologii jest bez wątpienia protetyka. Pod tym pojęciem rozumie się wszystkie zabiegi, których celem jest uzupełnienie ubytków w uzębieniu, w tym również utraconych tkanek zębowych. Należy pamiętać, że brak nawet jednego zęba w znaczący sposób wpływa na estetykę uśmiechu, a także na funkcjonalność jamy ustnej. W takiej sytuacji może dojść do pojawienia się nieprawidłowości zgryzu, włączając w to przesuwanie się zębów. Do tego należy liczyć się z możliwością występowania zaburzeń w stawach skroni i żuchwy. Na szczęście istnieje wiele metod na uzupełnienie braków w uzębieniu. Jakie z nich są najczęściej wybierane lub polecane przez stomatologów?
Protetyka – metody uzupełniania uzębienia
W dziedzinie protetyki stomatologicznej stosowane są takie metody jak:
-
korona – uzupełnienie protetyczne, które na stałe odbudowuje dany ząb i jest niezwykle podobne do naturalnego uzębienia,
-
licówki – porcelanowa nakładka, jaką można zastosować wtedy, gdy dojdzie do ułamania zęba,
-
wkłady koronowo-korzeniowe – stosowane w przypadku zębów trwale i rozlegle zniszczonych, najczęściej po leczeniu kanałowym,
-
protezy dentystyczne – ruchome wkładki, które zazwyczaj zdejmuje się na noc.
Poza tym w ramach protetyki stosuje się również tzw. szyny relaksacyjne, czyli specjalne wkładki dla osób cierpiących na bruksizm. Zabezpieczenie zębów przed skutkami ich nadmiernego i nieświadomego ścierania jest konieczne dla zachowania dobrego stanu uzębienia.
Jak wybrać odpowiednią pomoc?
Chcąc skorzystać z usług protetyki stomatologicznej, należy wybrać ofertę sprawdzonego dentysty. Powinien on posiadać wysokiej jakości sprzęt, który pozwoli mu przeprowadzać rozmaite zabiegi stomatologiczne. Do tego musi dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w swojej dziedzinie. Warto wcześniej sprawdzić opinie na temat danego dentysty, a także dokładnie zapoznać się z całą jego ofertą. Więcej informacji na temat protez zębowych w Poznaniu można znaleźć na stronie internetowej duodenti.pl.