Opis:


Nieodpowiednie i nieumiejętne gospodarowanie środkami państwowymi grozi odpowiedzialnością prawną. Chcąc uchronić się przed taką sytuacją, należałoby wiedzieć, na czym dokładnie polega dyscyplina finansów publicznych i co grozi za jej naruszenie.

Za naruszenie dyscypliny finansów publicznych mogą odpowiadać takie osoby jak np.:

  • osoby wchodzące w skład wykonującego np. budżet gminy,
  • osoby kierujące jednostkami sektora finansów publicznych,
  • osoby zarządzającymi środkami publicznymi.

Nie zawsze naruszenie dyscypliny jest umyślne. Czasem ma ono miejsce przez przypadek i wówczas można mówić o nieumyślnym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. Ważne jest, aby przekazywać pieniądze jedynie na cele, do których zostały przypisane. W tym zakresie nie ma dowolności. Do naruszenia dyscypliny dochodzi również kiedy, dotacje nie są wydatkowane w sposób, w jaki powinny.

Prawdą jednak jest, że urzędnikom państwowym grozi kara za naruszenie tej dyscypliny. Może ona przybierać różne formy. Jedną z nich jest np. upomnienie i jest to najmniej dotkliwa z kar. Kolejną jest nagana w przypadku poważnych naruszeń, zaś kolejna to kara pieniężna. Zdarza się czasami jednak, że urzędnik państwowy otrzymuje zakaz pełnienia funkcji, które wiążą się z dysponowaniem środkami publicznymi. W zależności, od tego jak poważne jest naruszenie, tak dobierana jest kara.

Chcąc upewnić się, że nie dochodzi do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, warto o pomoc poprosić radcę prawnego, który pomoże uniknąć popełnienia błędu. Warto jednak pamiętać, że aby mówić o naruszeniu, najpierw trzeba móc stwierdzić winę. Prawdą jednak jest, że osoba, która również wydaje polecenie naruszające dyscyplinę finansową, jest także postrzegana jako osoba winna. Na kancelariamazurek.pl znajdziesz informację o doradztwie prawnym. To jedna z tych kancelarii, która doradza w sprawach zamówień publicznych i dysponowania środkami publicznymi. Warto wiedzieć, jak działa dyscyplina finansów publicznych, by wiedzieć też, gdzie są jej granice.

O firmie:


Firma: Kancelaria Prawna Adwokat Grzegorz Mazurek

Adres: Grójecka 194

Miejscowość: Warszawa

Kod pocztowy: 02-390

Telefon: 22 305 36 55

Domena: https://www.kancelariamazurek.pl/


Oceń firmę (0 z 0 głosów)
OpinieUżytkownik Hugon25 dodał komentarz Ocena 4
Szukałem pomocy w sprawie prawa podatkowego i znalazłem ją w kancelarii Grzegorza Mazurka. Polecam!
Opublikowano: 2018-07-12 11:29:14

FIRMY W OKOLICY:

Ayming Polska Sp. z o.o.

Warszawa

TanieMilitaria.pl

Warszawa

Przedwczesny wytrysk ranking

Warszawa